ماشین ظرفشویی معجزه نمی کند

ماشین ظرفشویی معجزه نمی کند

ماشین ظرفشویی معجزه نمی کند


● راه و چاه استفاده از این وسیله مفید
اگر شما هم از شستن هر روزه ظرف‌ها خسته شده و یا دچار دردهای آزار دهنده مفاصل شده باشید می‌دانید که ماشین ظرفشویی چه نعمتی است و به قول مادربزرگ‌ها خدا پدر مخترع آن را بیامرزد که هم ما را از مچ درد و زانو درد و کمردرد خلاص کرد و هم جیب خودش را سرشار…!

اما و صد اما که اختراع ماشین ظرفشویی کافی نیست و لازم است بدانید چگونه می‌توانید تمیزترین ظرف‌ها را داشته باشید تا همیشه سلامت باشید.
● ماشین ظرفشویی چطور کار می‌کند؟
ماشین ظرفشویی، یک دستگاه خودکار است که ظرف‌های کثیف را می‌شوید و تمیز می‌کند. کاری که آدم باید انجام دهد تنها این است که ماشین را پر از ظرف کند، پودر شوینده را اضافه کند، چرخه شستشو را تنظیم کند و دکمه روشن را فشار دهد. اما ماشین ظرفشویی یک سری اعمال خاصی را خودبه‌خود انجام می‌دهد که عبارتند از:
▪ خودش را پر از آب می‌کند.
▪ آب را تا دمای مناسبی گرم می‌کند.
▪ به‌طور اتوماتیک ظرف شوینده را در زمان مناسب تخلیه می‌کند.
▪ آب را با سرعت و فشار زیاد از طریق فواره‌هایی به سمت ظروف می‌پاشد تا آنها را تمیز کند.
▪ آب کثیف را تخلیه می‌کند.
▪ با پاشیدن آب بیشتر ظروف را آبکشی می‌کند.
هوا را گرم می‌کند تا ظرف‌ها را خشک کند، البته اگر شما انجام این قسمت را هنگام تنظیم دستگاه خواسته باشید. علاوه بر این، ماشین ظرفشویی بر کار خود نظارت می‌کند تا مطمئن شود همه چیز به‌طور مطلوب پیش می‌رود. یک زمان‌سنج طول مدت هر چرخه را تنظیم می‌کند. یک گیرنده حسی دمای آب و هوا را نمایان تا از گرم شدن بیش از حد ظروف و تخریب آنها جلوگیری کند. گیرنده حسی دیگری می‌تواند بگوید که آیا سطح آب به اندازه کافی بالا هست تا مرحله شستشو و آبکشی آغاز شود.
بعضی از ماشین‌های ظرفشویی دارای گیرنده‌هایی هستند که میزان کثیفی آبی را که از ظروف می‌چکد مشخص می‌کند و وقتی که آب به اندازه کافی تمیز بود، ماشین ظرفشویی می‌فهمد که ظرف‌ها تمیز شده‌اند. ماشین‌ظرفشویی می‌تواند وضعیت ثابت یا قابل جابه‌جایی داشته باشد. انواع متحرک می‌توانند روی پیشخوان آشپزخانه قرار گیرند. وقتی که زمان استفاده فرا رسید می‌توان روی چرخ‌های کوچکش آن را به نزدیک چاهک ظرفشویی غلتا‌ند، تا بتوان آن‌را به شیر آب وصل کرد. انواع ثابت در زیر پیشخوان قرار می‌گیرد و محکم می‌شود. شلنگ آب این نوع ماشین‌های ظرفشویی به لوله آب‌گرم زیر چاهک ظرفشویی، محکم وصل می‌شود تا آب مستقیم وارد ماشین شود.
● روش استفاده
اگر چه اغلب کارها را ماشین‌ ظرفشویی خودش انجام می‌دهد اما برای اینکه ماشین ظرفشویی شما، بی‌خطر و موثر و با کفایت کارش را انجام دهد، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:
▪ از مایع ظرفشویی معمولی استفاده نکنید چون ماشین ظرفشویتان پر از کف می‌شود.
▪ ماشین ظرفشویی را بیش از حد پر نکنید. برای پاشیدن و فوران آب به روی ظرف‌ها،‌ نیاز به فضای خالی هست.
▪ سمت کثیف‌تر ظروف را برو به فواره آب‌پاش قرار دهید که معمولا در مرکز قرار دارد.
▪ ظروف استیل و سیلور را با هم مخلوط نکنید. قرار دادن دو فلز در تماس با محیط مرطوب موجب خورگی و زنگ‌زدگی آنها می‌شود.
▪ سعی کنید کاسه‌ها، قاشق‌ها و هر کدام از شکل‌های مشابه را جداگانه قرار دهید. و گر نه آنها به هم می‌چسبند. و آب نمی‌تواند به همه قسمت‌ها برسد.
▪ چوب، آهن ریخته‌گری شده، چینی ظریف، کریستال، ظروف رنگ شده با دست را در ماشین ظرفشویی نگذارید. این ظروف را با دست بشویید.
▪ زمانی از ماشین ظرفشویی استفاده کنید که فشار آب زیاد باشد تا ظروف بهتر تمیز شود.
▪ اگر آب منزل شما از نوع سخت است، کمی بیشتر ماده شوینده بریزید.
▪ ظروف پلاستیکی را در قفسه پائینی قرار ندهید به‌خصوص اگر از چرخه خشک‌کن استفاده می‌کنید چون ممکن است اجزای داغ موجب ذوب شدن بعضی از انواع پلاستیک شود.
▪ ظروف را از قبل تمیز نکنید. در ماشین‌های ظرفشویی برای نگهداشتن سطح ph مناسب در داخل دستگاه حتی ذرات غذایی که، ظروف چسبیده هم حساب کرده‌اند البته ذرات بزرگ غذا باید قبل از شستشو در سطل ریخته شود.
مشکلی که اغلب افراد با آن روبرو هستند این است که ماشین ظرفشویی آنها به اندازه کافی تمیز نمی‌کند. مثلا تکه‌های غذا یا باقی‌مانده مواد شوینده به ظروف چسبیده می‌ماند. در این صورت ممکن است مشکل از فشار آب باشد. شاید با تعویض دریچه شیر ورودی مشکل حل شود. مشکل شایع دیگر وجود املاح در آب مصرفی است. در مناطقی که آب سخت دارند این املاح دهانه فواره آب را پر می‌کند و به آب اجازه فوران مناسب نمی‌دهد. در این صورت با یک سیم یا سوزن هر سوراخ را پاک کنید و هر ماه با سرکه و ماده شوینده ماشین ظرفشویی را (خالی از ظرف) روشن کنید تا خودش تمیز شود.
گاهی اوقات ماشین لباسشویی کامل تخلیه نمی‌شود. ممکن است شلنگ تخلیه توسط رسوبات مسدود شده باشد یا شاید هم مشکل از پمپ باشد. گاهی هم به دلیل کف آلود شدن بیش از حد ماشین ظرفشویی، گیرنده حسی نمی‌تواند کف باقیمانده را مانند آب تشخیص بدهد و به همین علت پیش از پایان تخلیه کامل، خاموش می‌شود. در این صورت کافی است که ماده شوینده کمتری در دستگاه بریزید.
● ماده شوینده
در استفاه از ماشین ظرفشویی،‌ماده شوینده نقش بسزایی دارد. ماده شوینده شامل مواد حلالی است که غذا را در خود حل کرده و در ضمن با مود ساینده تکه‌های چسبنده غذا را از ظروف جدا می‌کند. عملکرد این ماده شوینده در صورت وجود املاح زیاد در آب، دچار اختلال می‌شود. البته لازم است بدانید که نمی‌توان هر نوع ماده شوینده را در ظرفشویی استفاده کرد. بلکه باید موادی که مخصوص ظرفشویی ساخته شده‌‌اند را به‌کار برد تا هم کف بیش از اندازه تولید نشود و هم موجب خرابی ظروف نشود. انواع شوینده‌ها به شکل پودر، قرص و ژل موجود است و هیچ کدام از اشکال بر دیگری برتری ندارد و این تنها به سلیقه شخصی شما مربوط است که از کدام شکل استفاده کنید. در اینجا به چند پرسش و پاسخ می‌پردازیم.
● آیا لازم است داخل ماشین ظرفشویی را به‌طور منظم تمیز کنیم؟
▪ اگر به ‌طور مداوم یعنی هفته‌ای حداقل دوبار از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید نیاز به تمیز کردن داخل آن نیست اما اگر داخل آن کپک‌زدگی وجود داشت یا بوی بدی از آب باقیمانده استشمام می‌شد، یک‌بار ماشین را خالی از ظرف با ماده شوینده روشن کنید تا چرخه کامل را طی کند.
● آیا لازم است قبل از گذاردن ظرف‌ها در ماشین‌ها ظرفشویی آنها را آبکشی کنیم؟
▪ معمولا نه، اگر تکه‌های بزرگ غذا را خالی کرده باشید، معمولا ماشین ظرفشویی از پس ته‌مانده غذایی که در ظروف هست، بر می‌آید. اما اگر غذایی سوخته و به ظرف چسبیده باید قبل از گذاشتن در ظرفشویی با اسکاچ حسابی آن‌را بسایید و آبکشی کنید. در غیر این‌صورت باقی ماندن کمی ته مانده‌های غذایی در ظروف بهتر است چون پروتئین غذا به صابون واکنش نشان داده و ظروف بهتر تمیز می‌‌شوند.
● آیا باید آب در ته دستگاه ظرفشویی باقی بماند؟
▪ بله، اغلب ماشین‌های ظرفشویی کمی آب در انتها باقی می‌گذارند تا پمپ و آب‌بندها مرطوب باقی بماند و در اثر خشک شدن، شکننده و ترک خورده نشود وآب از آن نفوذ نکند.
● قسمت خارجی ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟
▪ تنها با یک اسفنج مرطوب و یک کمی مایع ظرفشویی.
● چه زمانی باید فیلتر را تمیز کنیم؟
▪ در اغلب ماشین‌های ظرفشویی فیلتری در ته آن یا در زیر محور آب‌پاش قرار دارد که لازم است به طور مرتب آن را تمیز کنید. برای انجام این کار به دفترچه راهنمای ماشین‌ظرفشویی خود مراجعه کنید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها